Omega 3 Balık Yağı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024

Omega 3 Balık Yağı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Omega 3 balık yağı, balık yağı faydalarından dolayı halk arasında farklı hastalıkların tedavisinde yardımcı olarak kullanılmaktadır. Pisi, morina, somon, kefal, uskumru, ton balığı, sardalya, alabalık, balina gibi balık çeşitleri omega 3 balık yağı bakımından zengin olan balıklardır. Bu tür balıklar uzmanlar tarafından mineral, protein, vitamin ve diğer hayati besinlerin karşılanması amacıyla önerilmektedir. Genel sağlığın yanı sıra cilt sağlığı içinde önemli rolü olan omega 3 balık yağı doğal yollardan karşılanamıyorsa dışarıdan besin takviyesi olarak alınabilir.

Omega 3 balık yağının faydaları nelerdir?

Balık yağı sağlığa geniş yelpazede katkı sağlar. Cilt sağlığı, kanser türlerinden korunma, tansiyon, kemik sağlığı gibi daha pek çok hastalık üzerinde olumlu rol oynamaktadır. Omega 3 balık yağının faydalarını şu şekilde sıralamak mümkündür;7
Balık yağı yüksek tansiyonu düşürür. Omega 3 balık yağı damarları genişletme özelliğindedir ve bu özelliğiyle yüksek tansiyonun düşmesine yardımcı olur. Kan basıncını dengede tutarak tansiyonun dengelenmesini sağlar.

Trigliserit düzeyini düşürmek için omega 3 balık yağı faydalıdır. Trigliserit kanda bulunan yağlarda bol miktarda bulunmaktadır. Trigliserit normalin üzerine çıktığında bazal metabolik sendroma yol açabilir. Bu durumda metabolizma zayıflayarak fonksiyonel şekilde çalışamaz. Trigliseritin eksikliği veya fazlalığı kalp-damar hastalıkları başta olmak üzere diyabet gibi hastalıklara yol açabilir. 1 gram balık yağı kapsülü alındığında trigliserit düzeyinin %50 oranında düştüğü uzmanlar tarafından söylenmektedir.

Balık yağı kardiyovasküler hastalıkları önleyici etkiye sahiptir. Omega 3 balık yağı, yüksek kan basıncını düzenler. Kroner arterlere plak oluşumunu önler, duvar sertleşmesi ya da tıkanması gibi sorunlara karşı iyi gelir. Kalp ritmini düzenleyerek kalp krizi riskini önemli ölçüde azaltır.

Omega 3 balık yağı kemik sağlığını korur. Kemik sağlığını korumak için balık yağının önemi büyüktür. Zayıf kemiklerin güçlenmesini sağlayarak vücudu kemik hastalıklarına karşı korur.

Omega 3 balık yağı vücutta kanser gelişme riskini azaltır. Bazı kanser türlerinden korunmak amacıyla balık yağı birçok Uzman tarafından tavsiye edilmektedir. Vücut sağlığını genel anlamda koruyan balık yağı hücrelerin de sağlıklı kalmasını sağlar. Vücutta oluşmuş olan kanser türlerinin yayılmasını ve büyümesini engeller.

Böbrek problemlerine karşı iyi gelir. Böbrek hastalıklarından korunmak için balık yağı önerilmektedir. Bunun yanı sıra böbrek problemi yaşayan kişiler için önerilmemektedir.

Tip II diyabete karşı faydalıdır. Düzenli balık yağı tüketimi Tip II diyabet seviyesini sağlıklı bir düzeyde tutar. Balık yağının içeriğinde bulundurduğu önemli maddeler insilün ihtiyacını karşılayabilir.

Omega 3 balık yağı gebelik komplikayonlarını önler. Gebeliğe bağlı gelişen komplikasyonları azaltarak gebeliğin ve anne karnındaki bebeğin sağlıklı gelişmesine yardımcı olur. İçeriğinde bol miktarda asit ve DHA içeren omega 3 balık yağı, düşükleri önleyebilir ve gelişebilecek komplikasyonları ortadan kaldırabilir.

Omega 3 balık yağı kilo vermeye yardımcı olur. Bu konu hakkında uzmanlar yaygın olarak omega 3 balık yağı önermektedir. Kilo vermeyi kolaylaştırmak için günde 4 gram balık yağı alınabilir.

Güneş ışınlarından korunmak için omega 3 balık yağı faydalıdır. Zararlı güneş ışınlarına karşı cildi korur ve güneşin ciltte yol açtığı hasarları onarıcı etkiye sahiptir.

Balık yağı ruh sağlığına karşı iyi gelir. Fiziksel sağlığı koruyan balık yağı aynı zamanda ruh sağlığını da korur. Beyin ve sinir sistemi üzerinde olumlu etkileri vardır.

Vücuda enerji verir ve kuvveti arttırır. Hafızayı güçlendirir. Bilişsel fonksiyonları iyileştirir. Aynı zamanda ciddi bir hastalık olan Alzheimer hastalığına karşı faydalıdır.

Bağışıklık sistemini kuvvetlendirir. Bağışıklığı zayıflatacak virüs ve bakterileri ortadan kaldırmak için vücuda destek olur. Bunun yanı sıra Hiperaktivite ve dikkat eksikliğine karşı faydalıdır.

Omega 3 balık yağı kadınlarda üreme sistemi üzerinde faydalıdır. Doğurganlık özelliğini arttırıcı etkisi vardır. Bunun yanı sıra çocuklarda gelişime destek olur. Doktor tavsiyesi ile çocuklar için balık yağı omega 3 takviyesi kullanılabilir.

Omega 3 balık yağı zararları nelerdir?

Omega 3 balık yağının sağlık açısından bilindik bir zararı yoktur. Ancak doğru, dozunda ve bilinçli tüketilmelidir. Aksi halde sağlık için ciddi sorunlara neden olabilir. Aşırı şekilde balık yağı tüketildiğinde sindirim sistemi zarar görebilir. Beraberinde mide ağrısı, bağırsak gazı gibi şikâyetler oluşabilir. Yine aşırı ve bilinçsiz tüketim nedeniyle zehirlenmelere yol açabilir. Aşırı kullanılan omega 3 balık yağı kalp krizini tetikleyebilir. Fazla kullanım nedeniyle şişkinlik ve ishale yol açabilir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Omega 3 Kilo Aldırır mı?

Omega 3 Kilo Aldırır mı?

Omega 3 6 9 Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Omega 3 6 9 Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Omega 3 Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Omega 3 Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Omega Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Omega Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

En İyi Omega 3 Besinleri

En İyi Omega 3 Besinleri